Αθλητικά

Τυχερός ο Παναθηναικός, 1-1 στις καθυστερήσεις με τον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη

Γράφει ο Στάθης Σαμίδης

Στο πλαίσια της 12ης αγωνιστικής ο Πανιώνιος αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, σε μια καθοριστική αναμέτρηση από βαθμολογικής άποψης. Πριν από την έναρξη του αγώνα, ο Ιστορικός δεν είχε να χάσει τίποτα καθότι βρίσκεται ήδη σε καλή βαθμολογική θέση, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ήταν σε δυσμενέστερη θέση μετά από την ήττα με αντίπαλο τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να δημιουργήσουν φάσεις, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται για τους φιλοξενούμενους στο 12ο λεπτό έπειτα από σουτ του Λοντ, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιαννιώτη.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 17’, ο Πανιώνιος απάντησε με ένα σουτ του Σοτζέι και κάπου εκεί άρχισε να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, όντας πιο απειλητικός. Παρά ταύτα, δεν κατόρθωσε να μετουσιώσει αυτή την κινητικότητα σε κάποιο γκολ, την ώρα που ούτε ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να γίνει πιο αποτελεσματικός στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού. Έτσι, οι «κυανέρυθροι» και οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι ριζικά με τις δύο ομάδες να μπαίνουν νωχελικά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 59’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν έπειτα από σέντρα του Ουακάσο και άστοχο τελείωμα της φάσης από το Μπέργκ. Από εκεί και πέρα, άρχισε η πίεση από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι μετά τη φάση του 69’ (γκολ που ακυρώθηκε ως off side), κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ανσαριφάρντ στο 71’. Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι τη λήξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός πίεσε για την ισοφάριση και εν τέλει δικαιώθηκε, με τον Βιγιαφάνες να διαμορφώνει με ωραίο συρτό σουτ το τελικό 1-1. Χάρη στο γκολ αυτό, οι «πράσινοι» απέφυγαν μια ήττα που θα τους έφερνε πιο μακριά από την κορυφή. Από την άλλη, το φινάλε ήταν πικρό για τον Πανιώνιο που δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Συνθέσεις

Πανιώνιος: Γιαννιώτης, Τασουλής , Βλάχος, Γκουιχοάτα, Οικονόμου, Σαββίδης (Αντωνιάδης 90’+1), Κόρμπος, Μασούρας , Ανσαριφαρντ (Νgog 79’), Σοτζέϊ, Μοχάμεντ

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής (Ρινάλντι 87’), Μπεργκ, Ζέκα, Λόντ, Βιγιαφάνες, Ουακάσο (Mpoku 72’), Χούλτ, Μέστο, Μολέδο, Ιβάνοφ (Περεϊρα 46’)