Αθλητικά

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μπάσκετ του Μίλωνα κόντρα στον Ερμή Σχηματαρίου

Μία σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Μίλωνα, καθώς επικράτησε του Ερμή Σχηματαρίου με 66-61. Οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη, που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της ομάδας, έβγαλαν πολύ πάθος στο παρκέ και κατάφεραν με τη βοήθεια του κόσμου να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Μίλωνας από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις διαθέσεις του. Η ομάδα έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης σε άμυνα και επίθεση και με “βομβαρδισμό” έξω από τη γραμμή του τριπόντου κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (26-15). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς “κόλλησε” επιθετικά και έδωσε το δικαίωμα στον Ερμή να φέρει το ματς στα ίσια (30-30). Ένα τάιμ άουτ του κόουτς Καραγιάννη ήταν αρκετό για να “ξυπνήσει” τους παίκτες, οι οποίοι στο φινάλε του ημιχρόνου έτρεξαν επί μέρους σκορ 14-4 και προηγήθηκαν ξανά με 10 πόντους (44-34).

Στο δεύτερο μέρος ο Μίλωνας δεν έχασε το προβάδισμά του, αλλά ο Ερμής Σχηματαρίου συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ (54-46). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη είχαν φορτωθεί με αρκετά φάουλ (πέντε παίκτες είχαν 3 φάουλ στο ξεκίνημα, ενώ σύντομα δύο έφτασαν τα 4) με αποτέλεσμα να μην μπορούν να είναι το ίδιο πιεστικοί στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και σε συνδυασμό με κάποια λάθη στην επίθεση του Μίλωνα μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ και πήραν τη σπουδαία νίκη με 66-61.

Η Διοίκηση του Συλλόγου θέλει να ευχαριστήσει τον κόσμο της ομάδας, που γέμισε το κλειστό “Κροίσος Πέρσης” και ώθησε τους παίκτες του Νίκου Καραγιάννη στη νίκη.

ΜΙΛΩΝ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 66-61
Διαιτητές: Νάστος-Ξηροκώστας
Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-34, 54-46, 66-61
Μίλων (Καραγιάννης): Χωματάς 10 (2), Σουληνάρης 5, Μπελίτσης 10, Καραγιαννίδης 8, Παπαδάκης 9 (2), Γαλάνης (1), Ζούκας 6 (1), Ανδρεόπουλος 2, Ψυλέας 13 (4).
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου-Σίσκος): Καρακωνσταντάκης 15 (3), Γκοντόπουλος 6 (1), Γεωργίου 5, Μιχαήλ 2, Χάλιος 9, Κουλούρης 5 (1), Δημητριάδης 14, Σακελλαράκης 5.