Αθλητικά

Έκανε το πρώτο βήμα για την τετράδα του Κυπέλλου ο Πανιώνιος, 1-0 τη Λαμία

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος έκανε ο Πανιώνιος, με τον Ιστορικό να επικρατεί με 1-0 της Λαμίας στη Νέα Σμύρνη, σε παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης. Οι «κυανέρυθροι» πήραν έτσι το προβάδισμα για την είσοδό τους στην τετράδα και θα πάνε στη Λαμία σε δύο εβδομάδες για να υπερασπιστούν το σκορ του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχε διαρκώς τον έλεγχο της μπάλας και την κατοχή, ενώ έχασε αρκετές ευκαιρίες και άξιζε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ. Η πρώτη τελική προσπάθεια για τους «κυανέρυθρους» ήρθε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, με τον Σιώπη να πιάνει ένα μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε άουτ. Στο 12ο λεπτό ήταν η σειρά του Μασούρα να απειλήσει με ένα διαγώνιο σουτ το οποίο κατέληξε επίσης εκτός στόχου. Ο Πανιώνιος είχε δύο πολύ καλές στιγμές μέσα σε ένα λεπτό,καθώς στο 27’ μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα o Σπιριντόνοβιτς βρέθηκε από τα δεξιά σε καλή θέση, το σουτ του όμως κόντραρε και κατέληξε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα. Γενικότερα από το 25ο λεπτό και μετά ο Πανιώνιος ενέτεινε την πίεσή του και στο 30’ είχε μία ακόμη ευκαιρία με τον Μασούρα, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή για να μπλοκάρει ο γκολκίπερ της Λαμίας. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Πανιώνιος συνέχισε να έχει την υπεροχή πιέζοντας τους φιλοξενούμενους, χωρίς όμως αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος ήρθε η πρώτη ουσιαστική απειλή της Λαμίας προς την εστία του Πανιωνίου, με τον Μπλάζιτς να πιάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κότνικ. Ο Πανιώνιος πάντως μπήκε από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δυνατά ψάχνοντας το γκολ, με τον Μασούρα να έχει στο 54’ μία ακόμη καλή στιγμή στο παιχνίδι, κάνοντας ένα δυνατό, χαμηλό σουτ το οποίο πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μελίσσα. Η υπεροχή των «κυανέρυθρων» μετουσιώθηκε σε γκολ στο 70ό λεπτό, με τον Σιώπη να βρίσκει με ωραία μπαλιά τον Βλάχο που είχε προωθηθεί στα δεξιά και εκείνος να βγάζει με τη μία σέντρα για τον Μασούρα, που με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μία φάση που προήλθε από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Πανιωνίου. Πέντε λεπτά μετά το γκολ, η Λαμία έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, με τον Ακόστα να πλασάρει από εξαιρετική θέση, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπλόκαρε τη μπάλα. Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα, ο Πανιώνιος έχασε μία απίστευτη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, καθώς μετά από ωραία συνεργασία ο Σαββίδης βρέθηκε απέναντι από τον Μελίσσα και προσπάθησε να κρεμάσει τον γκολκίπερ της Λαμίας, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες του Πανιωνίου να πανηγυρίζουν στο τέλος ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Σπιριντόνοβιτς (71’ Σαββίδης), Μασούρας (90+1’ Παπαγεωργίου), Μπραχίμι (46’ Λάμπρου), Ντουρμισάι

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, , Όμο, Μπλάζιτς, Κουτρομάνος (36’ Καραγιάννης), Τσούκαλος (51’ Βάντερσον), Ακόστα (80’ Μπουλούλης), Μπούντνικ