Αθλητικά

Αναπάντεχη ήττα για τον Πανιώνιο, 0-1 από τον Απόλλωνα

Ο Πανιώνιος γνώρισε την ήττα από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης μέσα στην έδρα του για την 20ή αγωνιστική της Superleague, μια ήττα που τον προσγείωσε απότομα μετά τον θρίαμβο επί του ΠΑΟΚ μεσοβδόμαδα για το Κύπελλο.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια ψυχωμένη εμφάνιση και δημιούργησαν από την αρχή αρκετά προβλήματα στους "κυανέρυθρους", φτάνοντας κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο (Ντεφεντερίκο 12' και Βάρκας 17'), όμως και στις δύο ο Κότνικ αντέδρασε σωστά. Ο Πανιώνιος προσπάθησε στη συνέχεια να ισορροπήσει το παιχνίδι και τα κατάφερε όταν ο Μάντζιος πέρασε τον Σπιριντόνοβιτς στον άξονα, με τον Αυστριακό να κάνει στο 22' ένα σουτ το οποίο έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Βαφέας, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Ιστορικού στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Απόλλωνας όμως έδειξε τις απειλητικές του διαθέσεις και στο δεύτερο μέρος. Στο 69' έριξε μια προειδοποιητική βολή με τον Ρώσση (το σουτ του απέκρουσε ο Κότνικ) και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντομίνγκες έχασε τον Βαφέα κι αυτός με καρφωτηή κεφαλιά έγραψε το 0-1. Στα υπόλοιπά λεπτά όσο κι αν προσπάθησαν οι παίκτες του Πανιωνίου δεν βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση και γνώρισαν μια οδυνηρή ήττα από την τελευταία ομάδα της βαθμολογίας, η οποία πανηγύρισε μόλις τη δεύτερη νίκη της μέσα στη σεζόν.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Σαραμαντάς (53' Μαξίμοβιτς), Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Κούρντι, Μασούρας, Καμαρά (46' Καμαρά), Σπιριντόνοβιτς, Σίντι Αλί (46' Τσιλούλης), Ντουρμισάι.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Χουάντερσον, Οριουέλα, Στάθης, Κοντοές, Κύργιας, Ντι Ούρσο, Βαφέας (89' Ναζλίδης), Ρώσσης, Βάρκας (66' Ακόστα), Ελ Χελβε, Ντεφεντερίκο (84' Αγρόδημος)