Αθλητικά

Volleyleague: Ο Μίλωνας το πάλεψε στο Ρέντη αλλά ηττήθηκε με 3-1 από τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός έκανε το... χρέος του απέναντι στον μαχητικό για άλλη μία φορά Μίλωνα και πήρε το τρίποντο που τον διατήρησε στο -2 και σε απόσταση βολής από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Οι ερυθρόλευκοι με λίγα λάθη και υπεροχή σε μπλοκ και επίθεση νίκησαν με 3-1 σετ την ομάδα της Νέας Σμύρνης που για άλλη μία φορά πήρε σετ αλλά και πολλές εντυπώσεις.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε τους 26 βαθμούς τρεις στροφές πριν από το τέλος, έναντι 28 του Παναθηναϊκού τον οποίο θα υποδεχτεί στο Μελίνα Μερκούρη την προτελευταία αγωνιστική στο ντέρμπι που θα κρίνει πολλά για τον τίτλο. Ο Ολυμπιακός έχει ακόμα εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ και την τελευταία αγωνιστική με την Κηφισιά στο Ζηρίνειο.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Τέπαν με 18 πόντους αλλά ο Παγιένκ και ο Μιχαήλοβιτς έκαναν πολύ καλή εμφάνιση. Από το Μίλωνα ξεχώρισαν Καϊσλασάλο, Μπράιαν και Ματσιέι στο μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο 1ο σετ και με τα μπλοκ του Παγιένκ προηγήθηκε 10-5. Ο Μίλων απάντησε με τα σερβίς του Μούχλια και τα μπλοκ Καϊσλασάλο, Ματσιέι και μείωσε 10-9. Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν πάλι 18-14 με τον Τέπαν και με τον άσσο του Μιχαήλοβιτς 23-18. Το σετ έκλεισε με τον Πέριτς 25-19.

Ο Μίλωνας απάντησε στο 2ο σετ και δύναμη στην επίθεση και μπροστάρη τον Καϊσλασάλο προηγήθηκε 11-7. Ο Ολυμπιακός με τον πολύ καλό Παγιένκ που πήρε και άσσο έκανε σερί 4-0 για το 11-11. Δύο λάθη των γηπεδούχων και τους Ματσιέι, Καϊσλασάλο ο Μίλωνας ξέφυγε πάλι 17-14 και 20-17. Κράτησε τη διαφορά ασφαλείας και με τον Μπράιαν έκανε το 25-22 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός με τον Τεπάν προηγήθηκε 9-6 και 12-8 με τον Πέριτς, ενώ με σερί 3-0 χάρις το μπλοκ εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-11. Το σετ έκλεισε με 25-15 ο Τέπαν.

Στο 4ο σετ έγινε μάχη μέχρι το 9-9 καθώς ο Μίλωνας το πάλεψε για να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε άλλα περιθώρια για μεγαλύτερες απώλειες. Έτσι με δύο άσσους του Μιχαήλοβιτς και συνολικό σερί 4-0 προηγήθηκε 13-9, ενώ λίγο αργότερα με τα σερβίς του Τεπάν έγινε νέο σερί 5-0 για το 20-11 που έκρινε και το ματς. Με το χαμένο σερβίς του Μούχλια έκλεισε ο αγώνας 25-16 και 3-1 σετ για τον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 22-25, 25-15, 25-16) σε 95΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 14π. (6/11, 6 μπλοκ, 2 άσσοι, 100%υπ.), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 17 (10/22επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Τεπάν 18 (13/26επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ζουπάνη 9 (5/6επ., 4 μπλοκ), Πέριτς 13 (11/20επ., 2 μπλοκ, 69%υπ., 50%αρ.) / Ζήσης (λ. - 94%υπ., 75%αρ.), Παπαδόπουλος Ηρακλής, Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας 1 (1/2επ., 57%υπ., 29%αρ.).

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 5π. (3/16επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 41%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 11 (8/21επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48%υπ., 32%αρ.), Μπράιαν 12 (7/11επ., 5 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1 μπλοκ), Καϊσλασάλο 19 (18/35επ., 1 μπλοκ), Ματσιέι 8 (4/8επ., 4 μπλοκ, 100%υπ., 50%αρ.) / Χανδρινός Άρης (λ. - 67%υπ., 44%αρ.), Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου 1 (1/2επ.), Δρογκάρης, Λάππας.