Αθλητικά

Πρώτος και έτοιμος για μπαράζ ο Πανιώνιος, 1-2 τη Μύκονο!

Ο Πανιώνιος κατάφερε να φύγει νικητής από το "νησί των ανέμων" στο τελευταίο του παιχνίδι στον 6ο όμιλο της Γ' Εθνικής, επικρατώντας στη Μύκονο με 1-2 της τοπικής ομάδας και "κλείδωσε" την πρώτη θέση η οποία τον στέλνει στα μπαράζ ανόδου στη Football League!

Οι "κυανέρυθροι" μάλιστα πήραν το διπλό σημειώνοντας ανατροπή για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, αφού βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ. Μόλις στο 10ο λεπτό οι νησιώτες πέτυχαν γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο. Ο Ιστορικός είχε κάποιες καλές στιγμές στη συνέχεια, αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τους παίκτες του Δημήτρη Κοροπούλη να καλούνται να ανατρέψουν την κατάσταση για να "κλειδώσουν" το εισιτήριο για τα μπαράζ.

Έτσι κι έγινε. Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 50' ισοφάρισε με γκολ του Πίσπα. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν ο Λιούμης αυτός που βρήκε δίχτυα για να βάλει τους "κυανέρυθρους" μπροστά.

Από κει και πέρα ο Ιστορικός διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα και το σφύριγμα της λήξης τον βρήκε να πανηγυρίζει την πρωτιά στον όμιλο με 26 βαθμούς, τερματίζοντας αήττητος την πορεία του στο πρωτάθλημα! Πλέον τα βλέμματα στρέφονται στα μπαράζ ανόδου, εκεί όπου θα κριθεί η άνοδος στην τρίτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για τρίτο συνολικά εκτός έδρας παιχνίδι του Ιστορικού στην κατηγορία δεν υπήρξε μετάδοση, με τους γηπεδούχους να αναφέρουν πρόβλημα με την ηλεκτροδότηση του γηπέδου, όπως ακριβώς είχε γίνει και στο Μοσχάτο. Όπως και να' χει όμως, αυτό που κρατά ο Πανιώνιος είναι η μεγάλη νίκη, με την οποία πραγματοποιεί ένα πολύ σημαντικό βήμα για να επιστρέψει σιγά σιγά εκεί όπου ανήκει.

Πανιώνιος: (Κοροπούλης) Στουρνάρας, Λάμψιας, Ξυγκόρος, Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου, Νίνο, Πίσπας, Λιούμης, Γροντής, Μούντριχας.

Αναπληρωματικοί: Αυγερινός, Μίχος, Καραβίδας, Κούτσιας, Παπαδόπουλος, Κουτσάκης, Αργυρίου, Σταμάτης, Μακρίδης.