Αθλητικά

Πόλο: Νικήτριες στη Θεσσαλονίκη με δυο γκολ στο φινάλε οι γυναίκες του Πανιωνίου, άνετα οι άνδρες

Με δυο τέρματα της Μαρίας – Άννας Μαστρόκαλλου στα τελευταία λεπτά, ο Πανιώνιος νίκησε 8-6 στο Ποσειδώνιο τον ΠΑΟΚ σε αγώνα της 6ης αγωνιστικής.

Σε μια αναμέτρηση που ήταν μεγάλο ντέρμπι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 5-4 στο ημίχρονο, ο Πανιώνιος ισοφάρισε 5-5 στο τρίτο οκτάλεπτο (1-0 μόλις το επί μέρους σκορ) και προηγήθηκε 6-5 με την Ευαγγελία Λούδη. Στη συνέχεια ισοφάρισε η Ηλιάνα Παρασκευοπούλου για τον ΠΑΟΚ, μέχρι να σκοράρει δυο φορές στο τέλος ο Πανιώνιος (στα 4:42 και 1:09 από τη λήξη) και να φύγει με τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 0-1, 1-3

ΠΑΟΚ (Χρυσούλα Χατζέλη): Γκανγκλ, Μπίκου, Παρασκευοπούλου 1, Τζελέπη, Χρονοπούλου, Ντάσιου, Γραικού 1, Γιαμπασάκου 1, Φραγκιά 1, Ντόνα-Τσιάκα, Κοντονή 1, Νιαρχάκου 1, Λεριώτη, Κολτσίδα, Χριστοφορίδου

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Ασκεβ, Υφαντή, Πόλιακ, Κοτσάφτη-Απέργη, Μαστρόκαλλου 3, Ευαγγελία Λούδη 1, Κώτσια 1, Ελένη Πάτερου 2, Δήμητρα Παπαναστασίου, Δουλή 1, Κάτσιου, Μουζή, Καραγιάννη

Οι άνδρες επικράτησαν εύκολα της ΑΕΚ με 15-7 στη Νέα Σμύρνη και έκαναν το 6 στα 6 στον Β' Όμιλο της Α1.

Ο Ιστορικός, που δεν είχε στη διάθεσή του τους Γούνα και Μουρίκη, είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκε με 4-1 και 5-2 κι ακόμα όταν η Ένωση μείωσε στο γκολ (5-4) κατάφερε άνετα να αποκτήσει ξανά μεγάλο προβάδισμα κυρίως με μια αντεπίθεση στο τελευταίο οκτάλεπτο. Κορυφαίος σκόρερ του Πανιωνίου ο Κώστας Γκιουβέτσης με 4 γκολ.

Οκτάλεπτα: 4-1, 1-3, 3-1, 7-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Γαλανίδης, Κοπελιάδης 2, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 4, Παπάκος Ι. 3, Πουλιάσης, Καλαϊτζής 2, Μοσκόφ 3, Σοφός 1, Μπαγιούμη, Ουκρόπινα, Καπετανάκης, Μαυροβουνιώτης, Παυλοστάθης, Κατραούρας.

ΑΕΚ (Φίλιππος Καταμπέτσος): Ασβέστης, Βέκκος 2, Σταμέλος, Κοκκινάκης 1, Μαυτωτάς Άρ., Παππάς Αλ., Σιαμάς Π. 1, Ζαχόπουλος, Τουρκομένης, Σιαμάς Γ., Αράγια, Βούκσεβιτς 1, Παρτσόγλου, Σιαμάς Χρ. 2, Μαρινάγης.