Αθλητικά

Πανιώνιος: Φιλική ήττα με 1-0 από τον Παναιτωλικό

Την ήττα με 1-0 από τον Παναιτωλικό γνώρισε ο Πανιώνιος στο τρίτο του κατά σειρά φιλικό που έδωσε στα πλαίσια της προετοιμασίας του.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα ήρθε γρήγορα μόλις στο 8′ λεπτό του πρώτου ημιχρόνου από στημένη φάση. Μετά από εκτέλεση φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή του Πανιώνιου με τον Φυτόπουλο ο Καββαδίας πετάχτηκε πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Ο Πανιώνιος νωρίτερα μόλις στο 1ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Αλί να ανοίξει το σκορ όταν βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Κνετ μετά από λάθος του Τσιγάρα αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη του αγώνα ο Πανιώνιος είχε ευκαιρία με τον Κούρντι μετά από εκτέλεση φάουλ αλλά ο Κνετ κατάφερε και έβγαλε την μπάλα κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως δεν παίχτηκε ουσιαστικό ποδόσφαιρο μιας και τα πολλά φάουλ, τα πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες το χαρακτήρισαν «άχρωμο» σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου.

Ο Πανιώνιος έδειξε πάντως και πάλι καλά στοιχεία, παίζοντας με διάθεση και δημιουργώντας αρκετές καλές ευκαιρίες, ωστόσο του έλειψε το γκολ. Παρ' όλα αυτά το φιλικό ήταν μια ακόμη πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Άκη Μάντζιο ωστε να δοκιμάσει πρόσωπα και τακτικές εν όψει των επίσημων παιχνιδιών που πλησιάζουν.

Στα αξιοσημείωτα, το ανεπίσημο ντεμπούτο του Νεμάνια Μιλόγεβιτς με την φανέλα του Ιστορικού, καθώς ο νεαρός ποδοσφαιριστής μπήκε ως αλλαγή στο ματς στο 68ο λεπτό.

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Κούρντι, Σαραμαντάς, Ευαγγέλου, Ντομίνγκες, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Καμαρά, Σίντι Αλί, Τσιλούλης, Γρίβας.

Επαίξαν και οι: Οικονομίδης, Μιλόγεβιτς, Δούμτσιος, Μπαξεβάνος, Σταυρόπουλος, Νίκας,

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε το ματς με τους: Κνετ, Μπαλμπί, Ντάλτσιο, Ντίας, Λουσέρο, Καββαδία, Φυτόπουλο, Ρομάν, Μπακαδήμα, Λιάβα και Μαρσιάλ.