Αθλητικά

Ο Πανιώνιος έφυγε νικητής με 4-3 σε συναρπαστικό ματς στα Ζωνιανά

Με περιπετειώδη τρόπο επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες ο Πανιώνιος, κερδίζοντας 4-3 τον Ερμή Ζωνιανών στην Κρήτη σε παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

Οι "κυανέρυθροι" άνοιξαν το σκορ στο 27' με κεφαλιά του Μπουρλάκη μετά από κόρνερ του Γροντή, ωστόσο η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ακουίνο στο 40' έφερε το ματς στα ίσια. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Μπουρλάκης έκανε δύο τα τέρματά του πλασάροντας ωραία για το 1-2 με το οποίο και πήγαν στα αποδυτήρια οι ομάδες.

Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή. Αρχικά στο 49' ο Ακουίνο πέτυχε κι αυτός το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι, ενώ στο 60' ο Κωστάκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.

Ο Πανιώνιος όμως αντέδρασε και κατάφερε να κάνει ανατροπή στην ανατροπή! Στο 69' ο Γροντής με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3 και στο 85' (και ενώ ο Ερμής έπαιζε με παίκτη λιγότερο), η προβολή του Ιγνατίδη μετά από φάουλ του Γροντή έφερε το τελικό 3-4 και μια μεγάλη νίκη για τον Ιστορικό.

Η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη έφτασε έτσι τους 74 βαθμούς και συνεχίζει στο +11 από τον Εθνικό πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος, κάτι που σημαίνει πως υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να πανηγυρίσει την άνοδο και την επόμενη Κυριακή (7/4). Οι "κυανέρυθροι" υποδέχονται τον 9ο Ελλοπιακό και ο Εθνικός παίζει στην έδρα του 7ου Ατσαλένιου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κ. Γεωργιάδης): Σκαφίδας, Ξυγκόρος, Παυλάκης, Ποτουρίδης, Ζούλιας, Μπρέγκου (65' Ιγνατίδης), Πότσι, Γροντής, Μπουρλάκης, Γεμιστός, Αρναρέλλης (72' Καλάγια)