Αθλητικά

Ο ΟΦΗ υποχρέωσε σε άλλη μία ήττα τον Πανιώνιο

Ο Πανιώνιος γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον ΟΦΗ στη Νέα Σμύρνη για τη 19η αγωνιστική της Super League 1, σημείωσε ένα ακόμη αρνητικό αποτέλεσμα και παραμένει κολλημένος στον πάτο της βαθμολογίας.

Μάλιστα, αυτή ήταν η έβδομη συνεχόμενη ήττα για τους "κυανέρυθρους" στο φετινό πρωτάθλημα, κάτι που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου στην πρώτη κατηγορία.

Ο Πανιώνιος έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, από την κεφαλιά του Φιγκεϊρέδο μετά από κόρνερ του Τσιλιανίδη. Η ομάδα του Νίκι Παπαβασιλείου έκανε πολύ κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, δε μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Σωτηρίου και το ημίχρονο έληξε με τον ΟΦΗ μπροστά.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι "κυανέρυθροι" έφεραν το ματς στα ίσια. Σκόρερ ο Μιλόγεβιτς με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και ωραίο σουτ με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σωτηρίου. Στα επόμενα λεπτά και με την ψυχολογία με το μέρος τους, πίεσαν για ένα ακόμη γκολ, αλλά οι φιλοξενούμενοι σκόραραν κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο ΟΦΗ βγήκε στην αντεπίθεση και ο Τσιλιανίδης με πλασέ έβαλε τους Κρητικούς ξανά μπροστά.

Στο 68' ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Κόρμπου, αλλά ο Τσιλιανίδης έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κότνικ. Στα υπόλοιπα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε, με τον Πανιώνιο να χάνει μεγάλη ευκαιρία πάντως στις καθυστερήσεις. Ο Τσιλούλης βγήκε μόνος με τον Σωτηρίου, όμως αντί να τελειώσει τη φάση προτίμησε να πασάρει στον Αραμπούλι, με τον Μαρινάκη να διώχνει τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Στο τέλος της αναμέτρησης ο κόσμος, φανερά απογοητευμένος από μία ακόμη ήττα και μέτρια εμφάνιση, αποδοκίμασε τους παίκτες του Πανιωνίου, με την ομάδα πλέον να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά τη μάχη για τη σωτηρία. Μάλιστα, μερίδα των οπαδών του Ιστορικού μαζεύτηκε στα επίσημα του γηπέδου φωνάζοντας συνθήματα κατά της διοίκησης