Αθλητικά

«Νίκη καθοριστικής σημασίας»

γράφει ο Σταύρος Αδάκτυλος

26034528_10203876666593695_2139282623_n.

Την πολύ σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε ο Ιστορικός στο παιχνίδι του Σαββάτου στην Νέα Σμύρνη με αντίπαλο την Λαμία στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής.

Τους πολύτιμους 3 βαθμούς κατάφερε να αποκομίσει ο Πανιώνιος από ένα παιχνίδι όπου αν και η απόδοση της ομάδας μας δεν ήταν η μέγιστη δυνατή, ωστόσο ήταν αρκετή για να πανηγυρίσει τελικά την συγκεκριμένη νίκη. Ο Ιστορικός μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποίησε σημαντικές ευκαιρίες, με εκείνες του Λάμπρου στο 2’ και του Μασούρα στο 9’. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, δεν δημιουργήθηκε κάποια ουσιαστική φάση, με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μισού του παιχνιδιού η ομάδα μας δεν μπήκε το ίδιο δυναμικά όπωςστην αρχή του αγώνα. Ωστόσο,η απόδοση του Ιστορικού σταδιακά ανέβαινε, με τις πρώτες σημαντικές ευκαιρίες για την ομάδα μαςστο β’ ημίχρονο να πραγματοποιούνται στο 56’ με τον Μασούρα και στο 66’, με το σουτ του Σαραμαντά να αποκρούεται αρχικά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στην συνέχεια με τον Λάμπρου, ο οποίος δεν κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 79’ έπειτα από ωραία συνεργασία της ομάδας μας, ο Λάμπρου βρέθηκε μόνος αντιμέτωπος με τον Παπαδόπουλο, ο οποίος τον ανέτρεψε στην μικρή περιοχή και τον διαιτητή να δείχνει τελικά την άσπρη βούλα. Ο Λάμπρου ανέλαβε την εκτέλεση και με απόλυτη ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έτσι χάρισε στον Πανιώνιο τους 3 πολυπόθητους βαθμούς.

Συμπεράσματα/παρατηρήσεις

Η εικόνα της ομάδας μας ήταν σαφώς καλύτερη από άλλες εμφανίσεις κατά τη διάρκεια του Ιανουαρίου, με την νίκη να έρχεται δικαίως στο τέλος. Η αμυντική γραμμή λειτούργησε σωστά τις στιγμές που απειλήθηκε, με τον Κότνικ να μην χρειάζεται να επεμβαίνει για το περισσότερο του παιχνιδιού.  Το κέντρο του Πανιωνίου ήταν δεμένο, με τον νεοαποκτηθέντα Ουάσινγκτον να αφήνει θετικές εντυπώσεις. Αντίστοιχα καλό παιχνίδι έκανε και το άλλο καινούριο απόκτημα, ο Μπραχίμι. Μία φρεσκάδα στον Ιστορικό πρόσθεσε ο Σπιριντόνοβιτς , ο οποίος αντικατέστησε τον Μασούρα στο 62’. Ο νεαρός αυστριακός τα τελευταία παιχνίδια είναι ιδιαίτερα καλός και πάντα όταν μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο δίνει μία άλλη πνοή στην εικόνα της ομάδας μας. Ίσως θα έπρεπε να του δίνονταν περισσότερος χρόνος συμμετοχής. Από την μεριά τους, Μασούρας και Λάμπρου έκαναν και εκείνοι καλό παιχνίδι. Ωστόσο, ο μεγάλος άτυχος του αγώνα ήταν ο Γεσίλ, ο οποίος τραυματίστηκε στο τέλος του α’ ημιχρόνου και  αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Νίλσεν στο 45’. Ο τελευταίος ωστόσο,  δεν κατάφερε να δείξει κάτι το ιδιαίτερο σε όλη τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου.  Η ομάδα μας έτσι έπειτα από 1 μήνα κατάφερε σε επίπεδο πρωταθλήματος να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη. Πλέον ο Πανιώνιος έφτασε τους 31 βαθμούς και βρίσκεται μόνος προσωρινά στην 5η θέση, καθώς εκκρεμεί το παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης.

Επόμενο παιχνίδι του Ιστορικού, αυτό με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο την επόμενη Κυριακή 18/2/18 ώρα 19:30. Πρόκειται για μία δύσκολη αναμέτρηση, όμως  με μία καλή εμφάνιση του Πανιωνίου δεν είναι τίποτα ακατόρθωτο. Εξάλλου γνωρίζουμε όλοι πως ένας σοβαρός Πανιώνιος δεν έχει να φοβάται τίποτα  αν αναλογιστούμε το περσινό σπουδαίο διπλό μέσα στο Καραισκάκης.

Ολοκληρώνοντας, συγχαρητήρια να δώσουμε στην ομάδας μας για την πρόκριση στους «4» του κυπέλλου που πέτυχε έπειτα από το μεσοβδόμαδο εκτός έδρας παιχνίδι με την Λαμία και την εμφατική νίκη με 4-1. Ο Ιστορικός έπειτα από 18 χρόνια βρίσκεται στα ημιτελικά και αυτή θα είναι η 16ηφορά που θα βρίσκεται σε μία τέτοια φάση.Μεγάλος στόχος φυσικά ο μεγάλος τελικός, τον οποίο περιμένουν πως και πως οι φίλαθλοι και οπαδοί του Πανιωνίου. Έχουμε ξαναπεί πως η φετινή ευκαιρία που παρουσιάζεται είναι μοναδική και άπαντες ελπίζουν να ξαναζήσουμε τις μεγάλες στιγμές του 1979 και 1998.