Αθλητικά

Μπάσκετ: Ο Μίλωνας απέκλεισε τον Πανιώνιο στον ημιτελικό του Final-4 U21

Ο Μίλωνας ήταν ο νικητής στη νεοσμυρνιώτικη μονομαχία του ημιτελικού Final-4 U21 καθώς επικράτησε με 74-68 του Πανιωνίου στο ΕΑΚ Βόλου και πήρε την πρόκριση για τον σημερινό (14/5) τελικό.

Οι "κυανέρυθροι" πήραν μια μικρή διαφορά (11-16) στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Μίλωνα να επιστρέφει στη δεύτερη περίοδο και με ένα επί μέρους 13-2 να φέρνει το σκορ στο 24-18. Ο Πανιώνιος έκανε τη δική του αντεπίθεση περνώντας μπροστά με 26-27, όμως ο Μίλων προς το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις λύσεις και έκλεισε το ημίχρονο με +10 (41-31). Στην τρίτη περίοδο παρά τις προσπάθειες του Ιστορικού ο Μίλωνας άνοιξε τη διαφορά και πήγε στο +16 (66-50) λίγο πριν το τέλος της. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο στην τέταρτη περίοδο (70-52) με τον Πανιώνιο όμως να μην παρατά, αφού ο Λυκογιάννης με δύο εύστοχα τρίποντα έγραψε το 70-64, ο Κολσούζογλου διαμόρφωσε το 71-66 με 20” για τη λήξη και ο Λυκογιάννης έκλεψε για γράψει και το 71-68 14'' πριν το φινάλε! Εκεί όμως ο Τσιπιράκης του Μίλωνα κέρδισε φάουλ και με 1/ 2 βολές πήγε το σκορ στο 72-68 με 12” να απομένουν. Οι “κυανέρυθροι” δεν εκμεταλλεύτηκαν την επίθεσή τους,και ο αγώνας έληξε 74-68.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τσιπιράκης με 21 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Λυκογιάννης με 18.

Ο Μίλων/Ίκαρος Καλλιθέας θα παίξει στον σημερινό τελικό με τη ΧΑΝΘ στις 17:00, ενώ στις 15:00 ο Πανιώνιος θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό κόντρα στον ΚΑΟΧ Πευκοχωρίου.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 41-31, 66-50, 70-61.