Αθλητικά

Κράτησε την κορυφή ο Πανιώνιος, 1-1 με Ηλιούπολη

Ο Πανιώνιος ήρθε ισόπαλος 1-1 με την Ηλιούπολη σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι όπου σημειώθηκαν έκτροπα πριν την έναρξή του, διατηρώντας την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Ο Πανιώνιος μπορεί να μπήκε δυνατά στο α’ ημίχρονο αλλά από μία στατική φάση (κόρνερ) η Ηλιούπολη κατάφερε στο 9’ με κεφαλιά του Γεμιστού να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Στο 13’ ο Πανιώνιος είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι όταν ο Κοντοές έβγαλε καλή σέντρας στην γωνία της μικρής περιοχής και ο Πίσπας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία του Μακρυωνίτη αλλά ο τελευταίος αντέδρασε καλά και έστειλε με το ένα χέρι την μπάλα κόρνερ.

Ενώ στο 26’ ο Πανιώνιος έχασε ακόμα μια ευκαιρία όταν ο Νίνο έκανε μια καλή μπαλιά από την μια μεριά του γηπέδου στην άλλη στον Ξυγκόρο ο οποίος πήρε την μπάλα και έκανε μια καλή χαμηλή σέντρα και ο Μούντριχας έβαλε το πόδι στέλνοντας την μπάλα προς την εστία αλλά ο τερματοφύλακας της Ηλιούπολης με το ένα χέρι κατάφερε και πέταξε την μπάλα πάνω από την εστία του.

Ο Ιστορικός μετά τις δύο κλασικές φάσεις κατάφερε και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 35’ ισοφαρίζοντας 1-1 με τον Μούντριχα. Το ημίχρονο βρήκε και τις δύο ομάδες στην ισοπαλία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο «Γιάννης φοβόταν το θεριό και το θεριό τον Γιάννη» ο Πανιώνιος προσπαθούσε από τα άκρα για να βάλει την μπάλα στην μικρή περιοχή της Ηλιούπολης αλλά οι αμυντικοί της Ηλιούπολης έσωζαν τις επιθέσεις. Η Ηλιούπολη σε όλο το δεύτερο ημίχρονο έπαιξε αμυντικά και μόλις στα τελευταία λεπτά του αγώνα κατάφερε και ανέβασε γραμμές μπας και καταφέρει και βγάλει το γκολ αλλά η αμυντική λειτουργία του Πανιωνίου λειτουργούσε σωστά αντιθέτως με το κέντρο όπου δεν υπήρχε για τον Πανιώνιο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Αρνητική παρουσία σε όλο το παιχνίδι το τρίο της διαιτησίας όπου έπαιξε την Ηλιούπολη 80% δεν έβλεπε ούτε σκληρά φάουλ με τα δύο πόδια ούτε οφσαίντ αλλά και δεν έδωσε κλασική κόκκινη κάρτα σε παίκτη της Ηλιούπολης που με τα δύο πόδια χτύπησε αντίπαλό του.

Με την ισοπαλία αυτή ο Πανιώνιος ευνοείται βαθμολογικά σε αντίθεση με την Ηλιούπολη και πλέον περιμένει τους άλλους τρεις αγώνες για να τερματίσει πρώτος στην βαθμολογία του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Στουρνάρας, Λάμψιας, Ξύγκορος, Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου, Νίνο (61’ Μακρίδης), Πίσπας (75’ Κουτσάκης), Σταμάτης (75’ Λιούμης), Γροντής, Μούντριχας (85’ Αργυρίου).

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Τάσος Τασιόπουλος): Μακρυωνίτης, Πολίτης, Λεβέντης, Συριόπουλος, Τσατσάρης, Γλυνός (75’ Ρέτζος), Γάγγος, Φάρος (61’ Ταβάρες), Γεμιστός,