Αθλητικά

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο, 2-0 τον Αλμυρό

Ο Πανιώνιος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας με 2-0 του Αλμυρού στη Νέα Σμύρνη για τη 13η αγωνιστική της Γ' Εθνικής, σε μια νίκη που του επιτρέπει να συνεχίζει να βρίσκεται στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου του.

Ο Ιστορικός αυτή τη φορά ήταν ουσιαστικός στην τελική προσπάθεια, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 12΄ με σκόρερ τον Λιούμη, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από ωραία ενέργεια και γύρισμα του Αργυρίου από δεξιά. Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Λεόν να βρίσκει με σουτ το δοκάρι. Οι "κυανέρυθροι" πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων, αφού στο φινάλε του ημιχρόνου ο Πίσπας κινήθηκε από αριστερά και περνώντας όποιον βρήκε στο δρόμο του έγραψε με ωραίο τελείωμα το 2-0.

Η ομάδα του Βαγγέλη Σταυρακόπουλου κράτησε το προβάδισμα αυτό ως το τέλος πανηγυρίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη που τη φέρνει στη 2η θέση και στο -5 από τον ΠΑΟ Ρουφ (νίκησε 2-1 τον Ατσαλένιο), συνεχίζοντας την προσπάθεια να εξαντλήσει όλα τα περιθώρια για την πρωτιά.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βαγγέλης Σταυρακόπουλος): Καπούταγλης, Κοντοές, Γκαλίτσιος, Ζούλιας, Διονέλλης (81' Ξυγκόρος), Μπρέγκου, Γροντής (81' Μενσά), Πίσπας (81' Μούντριχας), Αργυρίου, Λιούμης (73’ Δρίτσας), Κρασί (62’ Γκίνο).

ΑΛΜΥΡΟΣ ΓΑΖΙΟΥ (Εμμανουήλ Παπαματθαιάκης): Χαντωτάκης, Ντιονίσι (66’ Μίσκου), Κοιλιάρας Γ (33’ Ζέλιος)., Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Ενγκουέμ, Λεόν, Κοιλιάρας Δ., Φραγκουλάκης, Γαρεφαλάκης (66’ Αγαπάκης), Μπρέγκνα.