Αθλητικά

Έχασε την πρόκριση στην παράταση ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού σε ένα ματς με αρκετή αγωνία στη Νέα Σμύρνη αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στην παράταση με τον Παναιτωλικό, με τους Αγρινιώτες να φεύγουν με το εισιτήριο για τους "8" του θεσμού.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε χωρίς σκορ, παρά το γεγονός πως και οι δύο ομάδες είχαν τις καλές στιγμές τους. Κυριότερες όλων τα δύο δοκάρια του Παναιτωλικού, στο 9' με τον Σίεστεντ και στο 17' με τον Ρόσα. Ο Ιστορικός έχασε ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο 73', με τον Αραμπούλι να πλασάρει από κοντά αλλά τον Κνετ να αντιδρά σωστά. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (0-0 και το πρώτο παιχνίδι στο Αγρίνιο), εκεί όπου τελικά κρίθηκαν όλα.

Στο έξτρα μισάωρο οι δυο ομάδες είχαν από ένα ακυρωθέν γκολ (Αραμπούλι για φάουλ νωρίτερα του Ντομίνγκες και Μπαϊροβιτς για οφσάιντ). Στο 116' όμως οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Μπαΐροβιτς και βρέθηκαν έτσι μια ανάσα από την πρόκριση αφού ο Πανιώνιος χρειαζόταν δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά για να κάνει την ανατροπή. Παρ' όλα αυτά οι "κυανέρυθροι" το πάλεψαν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν στο 119' με ωραία κεφαλιά του Ντομίνγκες. Ο Βραζιλιάνος στόπερ απείλησε και στις καθυστερήσεις, με όλους τους παίκτες του Ιστορικού μπροστά για να βρουν το "χρυσό" γκολ, αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει εκ νέου την εστία των Αγρινιωτών. Έτσι, ο Πανιώνιος έμεινε εκτός συνέχειας στο Κύπελλο και επικεντρώνει τις προσπάθειές του στο μεγάλο στόχο της παραμονής στη Super League 1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Kότνικ, Ρέντζα, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης (63' Σαραμαντάς), Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (68' Παπανικολάου), Εμμανουηλίδης, Τσιλούλης Mιλόγεβιτς (111' Γρίβας), Αραμπούλι,
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Σανιά, Σιένστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν (63' Τζανακάκης), Τσιγγάρας, Ντάλσιο, Ντουάρτε, Αλβαρες (73' Μιμίτο), Ρόσα (90'+6' Φυτόπουλος), Ντίας (67' Μπαϊροβιτς).