Αθλητικά

Βόλεϊ: Έχασε την άνοδο στην Κρήτη ο Πανιώνιος, 3-1 από τον ΟΦΗ

Η ομάδα βόλεϊ του Ιστορικού έφτασε μια νίκη μακριά από την πρώτη παρουσία της στη Volley League, ωστόσο στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των τελικών της Pre League ηττήθηκε με 3-1 από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Όπως και στο πρώτο ματς, ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με τον Ιστορικό να προηγείται 14-19 στο πρώτο σετ αλλά με δικά του λάθη να επιτρέπει στον ΟΦΗ να τον φτάσει και να κάνει τελικά το 1-0 με σκορ 30-28. Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Αργύρη Ψάρρα επέστρεψε από το 20-16, αλλά στα κρίσιμα σημεία οι Κρητικοί είχαν πάλι τις λύσεις και με 26-24 έφτασαν στο 2-0.

Οι "κυανέρυθροι" όμως αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να "πεθάνουν". Ο ΟΦΗ σχεδόν σ' όλο το τρίτο σετ είχε σταθερά προβάδισμα  μέχρι το 20-18 που έγινε 20-20 για να φτάσουμε στο 23-22.Ο Πανιώνιος ισοφάρισε, ο Παλέντζας "πλήγωσε" την απέναντι υποδοχή για το 23-24 και στο 26-27 το μπλοκ του Ζέλερ κράτησε μέσα στο παιχνίδι τον Ιστορικό. Ωστόσο, στο τέταρτο σετ ο ΟΦΗ μπήκε καλά και έφτασε να προηγείται 20-14. Ένα σερί 3-0 του Πανιωνίου αναπτέρωσε τις ελπίδες του, όμως αρχικά ο Μάκινεν και στη συνέχεια ο Μιχαήλοβιτς τελείωσαν όλες τις κρίσιμες μπάλες με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό 25-20 και να δίνει αφορμή για τρελούς πανηγυρισμούς από τους φίλους του ΟΦΗ που είδαν την ομάδα τους να επιστρέφει στην πρώτη κατηγορία μετά από ένα χρόνο.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Πανιώνιο, ο οποίος έφτασε τόσο μακριά και είναι σίγουρο πως αν συνεχίζει ο κόσμος να στηρίζει αυτή την εξαιρετική προσπάθεια που γίνεται στο τμήμα, του χρόνου θα είναι ο Ιστορικός αυτός που θα πανηγυρίζει την άνοδο.

Τα σετ: 3-1 (30-28, 26-24, 26-28, 25-20)

Ο.Φ.Η. (Νίκος Αντωνιάδης): Ρουμελιωτάκης, Μάκινεν, Μιχαήλοβιτς, Καφαντάρης, Καγιαλής, Ρουσόπουλος / Μιχελάκης (λ), Δαρίδης (λ), Μπαρντακτζιάν, Κόκκινος.

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αργύρης Ψάρρας): Γκένοφ, Ζέλερ, Μαρσέλλος, Δανιήλ, Δρογκάρης, Παλέντζας / Πλεμμένος (λ), Χατζηνικολάου, Κωνσταντινίδης.