Αθλητικά

Πανιώνιος: Ήττα στο γκολ για την ομάδα πόλο στην Ιταλία, δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της Elite League το μπάσκετ

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Πανιώνιος στον Δ’ Όμιλο του Euro Cupκαθώς ηττήθηκε με 13-12 από την Ορτίτζια στις Συρακούσες σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι Ιταλοί πήραν μεγάλο προβάδισμα από το ξεκίνημα (προηγήθηκαν και με τρία γκολ 7-4), ο Πανιώνιος αντέδρασε και ισοφάρισε σε 9-9 στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά η Ορτίτζια ήταν πιο αποτελεσματική στην τελευταία περίοδο και πήρε τελικά τη νίκη.

Πλέον η ομάδα του Κώστα Δήμου στρέφει την προσοχή της στην επίσης δύσκολη αναμέτρηση απέναντι στην Πρίμορατς Κότορ (19/10) στο Μαυροβούνιο.

Οκτάλεπτα: 3-1, 4-3, 2-5, 4-3.

Η νίκη δεν ήρθε ούτε για την ομάδα μπάσκετ στην πρεμιέρα της Elite League, με τον Πανιώνιο να γνωρίζει την ήττα από την Ελευθερούπολη με 79-76 στο κλειστό του Μίλωνα.

Οι "κυανέρυθροι" θεωρούνται μεγάλο φαβορί για την άνοδο, όμως με το "καλημέρα" πήραν μια γεύση για το πόσο ανταγωνιστικό θα είναι το πρωτάθλημα αυτό, καθώς η Ελευθερούπολη έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου και πήρε σπουδαίο "διπλό" στη Νέα Σμύρνη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Γκαθράιτ με 21 πόντους, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Καμπουρίδη, Ιατρίδη και Κουρτίδη. Για τον Ιστορικό, που δεν είχε Μιλεντίγιεβιτς και Βουγιούκα, η 30άρα του Κακλαμανάκη δεν ήταν αρκετή.

Δεκάλεπτα: 24-27, 36-35, 54-57, 76-79

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Ζανλουί 6, Σκάνδαλος 2, Παπαδιονυσίου 5 (1), Αντωνάκης 5 (1), Χάλαρης 2, Κακλαμανάκης 30, Βεργίνης 13 (1), Γκίκας 13 (3).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 3, Γκάθραϊτ 21 (3), Στυλίδης, Ναούμης, Καμπουρίδης 17 (3), Ιατρίδης 15 (3), Μαστόρος 6, Κουρτίδης 15 (1), Οκεκουόγεν 2, Τσέλλος.