Αθλητικά

Εύκολη πρόκριση για τον Πανιώνιο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, 4-0 την ΑΕ Κυδωνίας

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του για τη φετινή σεζόν, και παράλληλα στο ιστορικό πρώτο ματς ως ΠΑΕ μετά από τέσσερα χρόνια και την επιστροφή στις επαγγελματικές κατηγορίες, ο Πανιώνιος επικράτησε άνετα με 4-0 της ΑΕ Κυδωνίας στο γήπεδο της περιοχής Μουρνιές και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Φανερά ανώτεροι οι "κυανέρυθροι", είχαν από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης και ήδη από το ξεκίνημα είχαν δύο δοκάρια μέσα σε ένα λεπτό, στο 3' με τον Πότσι και στο 4' με τον Νοικοκυράκη. Το σκορ άνοιξε στο 33' ο Πιερτζάκομι με ωραίο σουτ και δύο λεπτά αργότερα ο Γροντής πήρε τη μπάλα από το σκόρερ του πρώτου γκολ και από κοντά έγραψε το 0-2. Οι δυο ομάδες πήγαν με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια και στην επανάληψη η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη κατάφερε να πετύχει άλλα δύο τέρματα.

Στο 77' μετά από σέντρα του Στούπη ο Πότσι σκόραρε με κεφαλιά, ενώ στο 84' ο Στούπης μοίρασε άλλη μια ασίστ με ωραία κάθετη μπαλιά προς το νεαρό Λαύκα ο οποίος με ωραίο σουτ έκανε το τελικό 0-4.

Μια αρκετά καλή εμφάνιση από τον Ιστορικό, ο οποίος δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες μπροστά από την εστία των γηπεδούχων, με τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων άλλωστε να είναι εμφανής. Πλέον, στην επόμενη φάση οι "κυανέρυθροι" θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον Πανθρακικό σε μονό ματς στις 15 Σεπτεμβρίου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Α. Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Χριστόπουλος, Μπούσης, Πότσι, Χρούστινετς, Ενγκουέμ, Γκίνη (70' Στούπης), Γροντής (56' Τσόρνομαζ), Νοικοκυράκης (80' Λαύκας), Πιερτζιάκομι (56' Βενάρδος), Γεμιστός (70' Φελίσιο)