Αθλητικά

Πανιώνιος-Λαμία 0-0 (ημίχρονο)

Στο παιχνίδι που ανοίγει την αυλαία της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, ο Πανιώνιος υποδέχεται τη Λαμία στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, με τον Ιστορικό να ψάχνει ένα καλό σκορ που θα του δώσει το προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά, εν όψει και της ρεβάνς σε δύο εβδομάδες.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχε διαρκώς τον έλεγχο της μπάλας και την κατοχή, ενώ έχασε αρκετές ευκαιρίες και άξιζε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ. Η πρώτη τελική προσπάθεια για τους «κυανέρυθρους» ήρθε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, με τον Σιώπη να πιάνει ένα μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε άουτ. Στο 12ο λεπτό ήταν η σειρά του Μασούρα να απειλήσει με ένα διαγώνιο σουτ το οποίο κατέληξε επίσης εκτός στόχου. Ο Πανιώνιος είχε δύο πολύ καλές στιγμές μέσα σε ένα λεπτό,καθώς στο 27’ μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα o Σπιριντόνοβιτς βρέθηκε από τα δεξιά σε καλή θέση, το σουτ του όμως κόντραρε και κατέληξε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα. Γενικότερα από το 25ο λεπτό και μετά ο Πανιώνιος ενέτεινε την πίεσή του και στο 30’ είχε μία ακόμη ευκαιρία με τον Μασούρα, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή για να μπλοκάρει ο γκολκίπερ της Λαμίας. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Πανιώνιος συνέχισε να έχει την υπεροχή πιέζοντας τους φιλοξενούμενους, χωρίς όμως αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Μπραχίμι, Ντουρμισάι

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, , Όμο, Μπλάζιτς, Κουτρομάνος (36’ Καραγιάννης), Τσούκαλος, Ακόστα, Μπούντνικ